A NÉMET KÉPZÉSRŐL
A német nyelvű mérnökképzés, a magyar nyelvű képzéssel megegyező tematikával, kis létszámban, német nyelven folyik. A megfelelő tanulmányi eredményt elért hallgatók a BSc képzés során a Karlsruhei Technológiai Intézetben (KIT, a korábbi Karlsruhei Egyetem) tanulhatnak szervezett formában.
- Mérnökinformatikus szak esetén: A mérnökinformatikus szak hallgatói az első négy félévüket a BME-n végzik német nyelven, hatodik félévüket a KIT-n töltik. A mesterképzés végén minden hallgató a KIT rektora által is aláírt betétlappal kiegészített diplomát vehet át.
- Villamosmérnöki szak esetén: 2018 szeptemberétől a villamosmérnöki szak hallgatói az első két félévüket a BME-n végzik német nyelven, a harmadik és a negyedik félévüket a KIT-en töltik. Alapképzésüket itthon fejezik be, és megfelelő tanulmányi eredmény elérése esetén képzésük végén kettős diplomát (double degree) vehetnek át.
MILYEN CÉLOKAT SZOLGÁL ÉS KIKNEK AJÁNLJUK?
A német nyelvű képzés mindkét szakon elitképzésnek tekinthető, mivel a program hallgatóinak az átlagosnál magasabb elvárásokat kell teljesíteniük (ld. szabályok), felkészülve a külföldi tanulmányokra és képviselve hazánk felsőoktatását egy neves külföldi egyetemen. A közismert német érdekeltségű iparvállalatok tapasztalataink szerint nagy érdeklődést mutatnak a képzés résztvevői iránt, szakmai programokkal, ösztöndíjakkal támogatva őket.
MI JELLEMZI A PROGRAMOT?
A célkitűzésnek megfelelően a program a szakmai tananyag mellett a német szakmai nyelv elsajátítására is komoly hangsúlyt fektet. Ezek az elemek egyrészt a kisebb csoportokban történő képzés, másrészt pedig az oktatókkal kialakított személyes kapcsolat keretei között valósulnak meg.
KIK JELENTKEZHETNEK ÉS KIKET VESZÜNK FEL?
- Felvétel a BME-VIK mérnökinformatikus vagy villamosmérnöki szakra
- Legalább középszintű (B2) német nyelvvizsga bizonyítvány vagy kéttannyelvű gimnáziumban német nyelven teljesített természettudományos tantárgyak (igazolhatóan a középiskolai bizonyítvány alapján).
MI A PROGRAM TOVÁBBI SZEMESZTEREIBEN VALÓ RÉSZVÉTEL FELTÉTELE (BENNMARADÁS/KIESÉS)?
- Minden félévben valamennyi előírt mintatantervi tantárgy teljesítése német nyelven (kivételek az esetleg német nyelven nem induló tantárgyak). A tantárgyak valamennyi számonkérése német nyelven zajlik.
- Az első szemeszterben legalább 3.0, a többi szemeszterben legalább 3.5 súlyozott tanulmányi átlag elérése.
HOGYAN JELENTKEZHETEK A PROGRAMRA? (tanulmányaikat 2024 szeptemberében kezdőknek)
A programra jelentkezni 2024. augusztus 20-ig tud. A regisztrációs felületre történő belépéshez a BME Címtár azonosítójára lesz szüksége, amely szám@bme.hu formátumú. Az azonosítóját megnézni, és az ehhez tartozó jelszót beállítani ezen a felületen tudja, a Neptun-kódjával és a Neptunban megadott jelszavával belépve. Figyelem! A frissen felvett hallgatók a Központi Tanulmányi Hivataltól levélben kapják meg a Neptun-kódjukat és az induló jelszavukat, viszont ezzel az ideiglenes jelszóval nem tudnak közvetlenül bejelentkezni a címtáras adminisztrációs felületen. Előbb be kell lépniük a Neptunba, ott be kell állítaniuk egy új (saját, más által nem ismert) jelszót, és ez már használható lesz a címtáras adminfelületre való bejelentkezéshez. A Címtár egy munkanapon belül frissíti a Neptunban tárolt adatokat. Amennyiben további információra van szüksége a Címtár használatával kapcsolatban, azt itt találja.
Címtár azonosítója beszerzéséig készüljön arra, hogy a jelentkezési felületre fel kell majd töltenie a felvételi felételek teljesülését igazoló dokumentumok elektronikus (PDF, JPG) másolatait.
Jelentkezését nyugodtan adja le mielőbb, amennyiben esetleg később mégis meggondolná magát, a jelentkezés ugyanezen a felületen a megadott határidőig visszavonható.
A programmal kapcsolatos további kérdéseiket az nemet-kepzes@vik.bme.hu email címre várjuk.